Z nami możesz więcej!

Skorzystaj z naszej szerokiej oferty, ponieważ z nami możesz więcej!

Szybki kontakt
  • PROMEDIA.PL
  • Ulica: Gdańska 91,
    90-613 Łódź
  • Telefon: 42 636 48 28
  • Email: info@promedia.pl

Rodzaje nadruków na płytach CD/DVD?

Wybierz nadruk idealny dla Twojej firmy!

Rodzaje nadruków na płytach CD,DVD

W naszej ofercie znajdziesz nadruki metodami przemysłowymi - offsetowe, sitodrukowe oraz przeznaczone dla niskich nakładów - nadruki cyfrowe UV - Sprawdź ceny.

O ile w tradycyjnej poligrafii dominują wyłącznie druki offsetowe (gazety, ulotki, itp.), o tyle w nadrukach na płytach jest kilka metod, z których każda ma pewne zalety i wady. Poniżej informacje na temat każdego z rodzajów nadruków i porady w jakich sytuacjach powinny być stosowane.

Nadruki cyfrowe UV

Druk cyfrowy UV nie jest metodą przemysłową - nie znajdziesz płyt CD DVD nadrukowanych tą techniką, wyprodukowanych w wysokich nakładach.

Dlaczego zatem została wprowadzona ta metoda nadruku? Nadruk cyfrowy odbywa się bezpośrednio na powierzchni płyty (podobnie jak offset i sitodruk). Zaletą jego jest szybkie uruchomienie danej produkcji - brak oddzielnej przygotowalni (klisz, blach, sit). Druk odbywa się bezpośrednio z komputera. Dzięki temu możliwy jest tani nadruk przy niskich nakładach.

Przy nadrukach pełnokolorowych CMYK - jakość nadruku cyfrowego UV możemy ustawić minimalnie niżej od offsetu. Raster (bardziej w przypadku tej techniki należałoby użyć sformułowania ziarno) jest niewiele większy od nadruków offsetowych.

Zaletą nadruku cyfrowego jest wysoka powtarzalność nadruku - cała produkcja płyt jest jednolita kolorystycznie. Dodatkowo duże jednolite aple, które są mankamentem nadruków offsetowych w technice cyfrowej UV nie stwarzając problemów.

Nadruki offsetowe

W przypadku projektów zawierających zdjęcia, skomplikowane grafiki, drobne elementy graficzne jest to najlepsza z obecnie dostępnych technik druku na płytach CD DVD.

Wysoka liniatura druku oraz minimalny, praktycznie niewidoczny raster pozwalają uzyskać wysokiej jakości nadruki.

Standardowo nadruk offsetowy realizowany jest w 5 kolorach - biały podkład + CMYK. Opcjonalnie (za dopłatą) istnieje możliwość zastosowania indywidualnego białego podkładu (widoczne wówczas może być srebro płyty) lub dodatkowego 6 koloru (np. dodatkowy kolor Pantone).

Kiedy zatem nie jest zalecana technika offsetowa? Offset najgorzej radzi sobie z dużymi jednokolorowymi aplami. Przy nich może występować efekt pływania koloru. W przypadku prostych nadruków zalecane jest stosowanie dodatkowego, 6. koloru Pantone lub zaprojektowanie całego nadruku pod technikę sitodrukową.

Nadruki sitodrukowe

Jeszcze nie dawno sitodrukiem nadrukowane były wszystkie wysokonakładowe produkcje płyt.

Obecnie nadruki offsetowe odebrały sitodrukowi praktycznie wszystkie produkcje z nadrukami pełnokolorowymi, a sitodruk jest niezastąpiony przy nadrukach w kolorach Pantone.

Nadruk sitodrukowy kolorami w pełnym kryciu nie powoduje występowania rastra. Doskonale odwzorowuje nawet drobne elementy nadruku (małe czcionki, cienkie linie).

Dodatkowym atutem nadruków sitodrukowych jest gładka błyszcząca powierzchnia zadruku.

Jaki rodzaj nadruku wybrać?

Jeśli na podstawie powyższych informacji nie wiesz jaka metoda będzie najlepsza dla przygotowanego projektu - prześlij plik z nadrukiem na skrzynkę grafika@promedia.pl - nasi graficy postarają się doradzić jaka technika jest dla danego projektu najlepsza.

Zobacz także..

Sprawdź naszą ofertę na opakowania drukowane z Twoim LOGO