Z nami możesz więcej!

Skorzystaj z naszej szerokiej oferty, ponieważ z nami możesz więcej!

Szybki kontakt
  • PROMEDIA.PL
  • Ulica: Gdańska 91,
    90-613 Łódź
  • Telefon: 42 636 48 28
  • Email: info@promedia.pl

Jak przygotować projekt nadruku na płytach CD/DVD?

Skorzystaj z naszego doświadczenia!

Jak przygotować projekt do nadruku na płycie

Skorzystaj z naszego doświacznia

Najważniejszym etapem, mającym wpływ na efekt finalny nadruku na płycie jest projekt. Poprawnie przygotowany, we właściwej kolorystyce, z dobrych jakościowo materiałów źródłowych to podstawa dobrze wykonanego nadruku na CD czy DVD. Skorzystaj z odpowiednich specyfikacji technicznych.

Kolorystyka - RGB, CMYK, Pantone?

Nadruki na płytach realizowane są w kolorystyce CMYK lub Pantone. Przestrzeń kolorystyczna RGB jest stosowana do wyświetlania na monitorach komputerowych. Wszystkie projekty zawierające elementy zapisane w RGB należy przekonwertować na CMYK.

Pamiętaj - przestrzeń kolorystyczna RGB jest znacznie szersza od przestrzeni kolorystycznej CMYK. Konwersja między RGB i CMYK może spowodować nieznaczne różnice kolorystyczne, szczególnie mogą być one widoczne przy odcieniach niebieskich (mogą uzyskiwać odcień fioletowy). Dlatego najbezpieczniej będzie jeśli osoba przygotowująca projekt od razu zapisze go w kolorach CMYK.

Jeżeli istotne jest zachowanie kolorystyki znaku graficznego zalecane jest stosowanie kolorów Pantone - przy nadrukach na płyty należy korzystać z palety Pantone C. Kolory Pantone dostępne są w druku sitodrukowym lub jako dodatkowy szósty kolor w druku offsetowym. Istnieje możliwość zamiany kolorów Pantone na CMYK, należy jednak pamiętać, że niektóre kolory Pantone i ich odpowiedniki w CMYK-u, mogą się różnić.

Jak dostarczyć projekt

Skorzystaj ze specyfikacji technicznej

Projekt prosimy przesłać w jednym z formatów: cdr, eps lub ai, pdf, opcjonalnie tiff.

W każdym przypadku proszę zrasteryzować efekty specjalne - cienie, przenikania, przezroczystości, itp. Fonty proszę zamienić na krzywe (nie osadzać w pliku z grafiką).

Zdjęcia, bitmapy

Wysoka jakość - 300 dpi

Zalecane jest stosowanie wszystkich grafik w rozdzielczości 300 dpi w kolorystyce CMYK. Ze względu na jakość wskazane jest, aby wykorzystane bitmapy były wcześniej zapisane w formacie bezstratnym tiff.

Teksty, znaki graficzne

Zalecane jest aby teksty, loga wprowadzone były w projekt w postaci wektorowej - najlepiej - tło bitmapa, na niej teksty, znaki graficzne.

Wszystkie teksty przed wysłaniem do nas powinny być zamienione na krzywe - proszę nie osadzać czcionek w dokumencie. Nie stosuj także tzw. "lekkich fontów", szczególnie gdy są pisane w kontrze lub składają się z kilku kolorów.

Spady

W przypadku druku kopert, okładek spady są konieczne, najczęściej mają po 3 mm z każdej obcinanej strony.

Przy nadruku na płycie nie ma potrzeby stosowania spadów. Jednakże ważna uwaga - korzystaj z przygotowanych szablonów, nadruk jest maskowany do potrzebnych wymiarów, w przypadku wznowienia pracy, być może będą stosowane płyty z innym polem zadruku. Wówczas jeżeli nie otrzymaliśmy wcześniej idealnie przyciętej grafiki, będziemy w stanie sami dopasować projekt do nowej wielkości zadruku.

Zobacz także..

Projekty graficzne

Sprawdź naszą ofertę na opakowania drukowane z Twoim LOGO